Основні показники оцінки кадрового потенціалу підприємства
Показники динаміки персоналу
Для безперебійного виробничого процесу й виконання планового завдання необхідне визначення обґрунтованої потреби в кадрах з урахуванням специфіки виробництва й трудових функцій на робочому місці. Розрахунок чисельності повинен ґрунтуватися на балансі фактичного використання робочого часу, потреби в працівниках по професіях, рівню кваліфікації й додаткової чисельності. Крім того, у кадровій політиці підприємства повинне бути відбите прогнозування попиту на робочу силу виходячи з головних цілей підприємства на майбутній плановий період відповідно до умов випуску продукції і її збуту. Для цього визначають загальну й додаткову потребу в персоналі.
Загальна потреба це чисельність персоналу, необхідна для виконання запланованого обсягу робіт. Додаткова потреба характеризує додаткову кількість персоналу до вже наявної чисельності на початок періоду для виконання намічених завдань.[15, с. 96]
Колектив підприємства по чисельному складі характеризується зміною числа працівників внаслідок прийому на роботу й вибуття по різних причинах. Аналіз руху й плинності кадрів важливий при плануванні чисельності працівників. Рух працівників за звітний період може бути представлене у вигляді балансу:
Облікова чисельність працівників на кінець звітного періоду = Облікова чисельність працівників на початок звітного періоду + чисельність працівників, прийнятих за звітний період - чисельність працівників, що вибули за звітний період.
Рух працівників характеризується показниками обороту кадрів і показником сталості кадрів.
Оборот кадрів це сукупність прийнятих на роботу й вибулих працівників, розглянута в співвідношенні зі середньосписочної чисельністю працівників за певний період.
Інтенсивність обороту кадрів характеризується наступними коефіцієнтами:
загального обороту це відношення сумарного числа прийнятих і вибулих за звітний період до середньосписочної чисельності працівників;
обороту по прийому це відношення числа прийнятих за звітний період до середньосписочної чисельності працівників за той же період;
обороту по вибуттю це відношення вибулих працівників за звітний період до середньосписочної чисельності за той же період.
Коефіцієнт заповнення працівників характеризує заповнення працівників, що вибули по різних підставах з організації, знову прийнятими працівниками й розраховується шляхом розподілу чисельності прийнятих працівників за період на чисельність працівників, що вибули по різних підставах за цей період.
Коефіцієнт сталості кадрів відношення чисельності працівників, що складаються в обліковому складі весь рік, до середньосписочної чисельності працівників за цей рік. Чисельність працівників, що складаються в обліковому складі з 1 січня по 31 грудня включно, тобто пропрацювавших весь рік, визначається в такий спосіб:
Чисельність працівників, що проробили весь рік = Чисельність працівників, що складалися в списках на початок року (на 1 січня) - Вибулі протягом роки із всіх причин.
Не виключаються вибулі із числа прийнятих у звітному році, тому що в списках організації на 1 січня їх не було.[15, с.102]
Коефіцієнт плинності визначається як відношення зайвого обороту до середньосписочної чисельності персоналу за період. Коефіцієнт інтенсивності плинності кадрів - відношення частки працівників i-й групи в числі вибулих із причин плинності до частки i-й групи в загальному числі працівників.
Коефіцієнт закріпленості дорівнює відношенню числа осіб з певним стажем, що покинули організацію до середньосписочної чисельності персоналу за період.
Рух робочих місць характеризується зміною числа робочих місць в організації в результаті їхнього створення або ліквідації. Стосовно до статистики зайнятості число робочих місць виражається фактичною чисельністю працівників і числом вакантних робочих місць.
Число вакантних (вільних) робітників місць виражається в кількості працівників, що вимагаються в організації, за умови забезпечення їхньої повної зайнятості.
Число додатково уведених робочих місць виражається чисельністю працівників, які прийняті або можуть бути прийняті на знову утворені у звітному періоді робочі місця в результаті розширення, реорганізації виробництва, збільшення змінності роботи й т.п.